piątek, 16 czerwca 2017

7 zasad, których powinny przestrzegać matki noworodków

     Niniejszy poradnik zawiera aż 7  niesamowicie ważnych zasad, których powinny przestrzegać matki noworodków. 

      Miło jest być matką malutkiego dzieciąteczka. Wyobraźcie sobie ileż radości niesie ze sobą macierzyństwo. Samo wpatrywanie się w urodę bobaska, który zaczyna gaworzyć, macha rączkami prześlicznymi w naszym kierunku jest cudowne. Ileż miłości przy tym wzajemnej płynie od dziecka do matki i z powrotem. Wspaniałe! 

      Niesamowicie wiele jest również zagrożeń dla naszej miłości. Nikt nie chce tracić najważniejszej radości i nie ma zamiaru wychowywać zniekształconego potworka. Wszystko to może się zdarzyć, jeśli nawiedzi młodą matkę mamuna. Był to według słowiańskich wierzeń straszny demon czyniący tylko zło. Dlatego, by ochronić mamusie przed jej działaniami, zawarłem poniżej aż 7 zasad, których powinny przestrzegać kobiety, którym dane było stać się matkami. Zapraszam ciekawskich. 

     Opowiedziałem już troszkę w poprzednim artykule na temat demonicznych postaci, które przeważnie występowały pod postacią starej, wysuszonej kobiety w czerni. Znajdziecie artykuł klikając w ten link
     Pokrótce opiszę jednak działanie tychże demonów. Otóż mamuny w krótkim okresie po porodzie zjawiały się nocą przy matce i nachalnie, bez jakichkolwiek oporów kradły nowo-narodzone dzieci. Kradzież miała ważny motyw. Mamunie zależało zawsze na tym, aby dziecko podmienić. Za skradzione dziecię zostawiała w łóżeczku albo kołysce swoje własne dziecko. Niby dobra wymiana, prawda? Dziecko za dziecko. Nic wielkiego. 
     Okazuje się, że niestety dziecko podłożone przez demona było nieco odmienne od tego, które skradła. Podrzutek był nieruchliwym, małomównym człowieczkiem, bez apetytu. Charakterystyczna dla takich dzieci była poważna ułomność fizyczna. Miały owłosione ciało, zarost na twarzy, niekształtną budowę ciała objawiającą się na przykład dużą głową, albo brzuchem, cienkimi i pałąkowatymi nogami,  albo niesamowicie odstającymi uszami, jak Plastuś na przykład. Mogły mieć przedwcześnie zęby, albo szponiaste pazurki, a umierały często w wieku dziecięcym. TRAGEDIA!
     

      Na szczęście zebrałem 7 zasad, jakich należy przestrzegać, by uchronić młode matki przed wpływem demona. Zmierzam więc do sedna. 

  •      matka niemowlęcia podczas snu powinna zawsze być odwrócona twarzą do dziecka,
Uważam to za niezbyt uciążliwą czynność nocną. Miłość przy takim usypianiu i budzeniu tylko wzrasta, prawda? Pamiętam, jak kiedyś spałem całą noc na fotelu, trzymając synka za rękę. Niezapomniana noc! Budziłem się oczywiście co godzinę, kontrolując jego sen i jestem za to wdzięczny jemu, że mogłem w tak wspaniały sposób korzystać z miłości. Tamten czas był tylko nasz.
  • matka nie może pozostawiać dziecka bez nadzoru,
  • matka nie może po zachodzie słońca opuszczać miejsca, w którym znajduje się dziecko,
Chyba dość normalne, prawda? Kto, jeśli nie matka ma być osobą czuwającą nad spokojem malutkiego noworodka? W naszej kulturze po-słowiańskiej na szczęście w większości społeczeństwa zwyczaj przetrwał. Zdarza się niestety przypadek braku opieki i czasem trafiają się dziwne tragedie. Nie o tym tutaj. Może w jakiś piątek i nie przy piecu.
  • matka nie może po zachodzie słońca prać pieluszek dziecka,
Tak zwane "pampersy" nie nadają się do prania. Mało kto w tych czasach używa pieluszki z materiału, które należy prać. Może są tacy, którzy muszą, to wtedy lepiej niech stosują się do tej zasady.
  • twarz dziecka należy chronić przed światłem księżyca,
 Wierzę w moc księżyca, bo wiem, jak czuby się aktywują podczas tych kilku dni miesiąca. Znam to niestety z doświadczenia, więc uwierzcie mi na słowo, coś w tym jest!
Słyszeliście kiedyś tę piosenkę? Romantyczna, jak "Lilije".
       • dziecku na główkę zakłada się czerwoną czapeczkę,
  • na rączce dziecka zawiązuje się czerwoną wstążeczkę,
Jakież to naturalne w naszym środowisku, prawda? Wstążeczka przeważnie u noworodków się znajduje. Jeśli nie na rączce, to chociaż przy łóżeczku, czy wózeczku. Czapeczka także. Nawet wózki z czerwonymi elementami bywają modne. Zwyczaj ten nie jest już za bardzo praktykowany i wypierają go modne elementy, takie, jak modne fryzjerki z brodą i ogolone pachy u mężczyzn. 

Znam jeszcze kilka innych sposobów na radzenie sobie z tym demonem. Mam jednak wielką nadzieję, że nie będę musiał spotykać mamun podczas swej cudnej egzystencji. Może podczas pisania posta kiedyś w najbliższej przyszłości coś Wam dopowiem na ich temat. Jest taka fajna metoda, którą znam chyba z powieści Sapkowskiego, nie pamiętam. Z tego, co wiem, stosowano ją również dość nagminnie wśród społeczności słowiańskiej. Ale o tym może kiedyś.... Teraz wracam do codzienności, uradowany, że znalazłem chwilę na napisanie tegoż posta. Jak mi Was brakowało! Czytelnicy!!!!!! Czas nieubłagany jest.

1 komentarz: