poniedziałek, 27 lutego 2017

6 utworów muzycznych naszego gościa

     Poprosiłem młodą osobę, blogerkę Sławomirę, która kocha wszystko, co słowiańskie i ta pasja jest także tematem jej bloga; o umieszczenie dla Was na moim blogu gościnnego wpisu. Jakże się cieszę, że mogę Wam go tutaj udostępnić. Wpis traktuje o muzyce inspirowanej naszą słowiańską przeszłością.      

     Blog Sławomiry Idąc przez las, powstaje przy tej muzyce. Jego autorka chce się z nami tutaj podzielić urokiem tych dźwięków. Poniżej zamieszczam w całości wpis gościa, życząc miłego czytania. Postanowiłam wybrać utwory, które łączy temat – noc sobótkowa. Mając jeden temat, mogę lepiej pokazać różnorodne stylistyki.

Folk to dla mnie muzyka idealna. Jest dość energetyczna, by dało się przy tym tańczyć, ćwiczyć, rysować, a jednocześnie dość spokojna, by móc zająć się nauką lub czytaniem. Nie jest męcząca jak niektóre rodzaje metalu np. djent. Mam wrażenie, że folk jest po prostu u siebie, jako najbardziej nasza muzyka, i dlatego do mnie tak przemawia.

Jar – Hej na wzgórze

Grupa Jar tworzy na podstawie źródeł. Tekst tej piosenki nie jest dokładnie taki, jak można wyczytać w mądrych książkach o folklorze. Lekko go zmieniono. Utwór pochodzi z płyty Mała nocka z roku 2007.
Zespół Jar powstał w 2006 w Sławkowie. Wykorzystując kopie instrumentów historycznych oraz instrumenty pasterskie, chce odtwarzać muzykę wczesnego średniowiecza, oczywiście interpretując i aranżując muzykę na swój sposób.
Słuchanie Jaru to jak prywatna podróż w czasie.Percival –  На Ивана / Na Ivana

To pieśń białoruska z albumu Slava II – Pieśni Słowian Wschodnich powstałego w roku 2014.
Percival przekazuje klimat i atmosferę wczesnego średniowiecza, przenosi słuchacza w świat przodków. To kolejna grupa odtwarzająca muzykę na podstawie wiedzy historycznej, nawet historyczno-archeologicznej, ale twórczość Percivala również nie jest czystą rekonstrukcją.
Percival i Żywiołak to dwie najbardziej znane polskie grupy, jeśli chodzi o muzykę słowiańską.Folk metal w porównaniu z folkiem jest nieco cięższy i przez to może być trudniejszy w odbiorze. Z drugiej strony, dzięki nowoczesności jest też pod niektórymi względami łatwiejszy. Dla odbiorcy przyzwyczajonego do muzyki współczesnej folk metal nie jest w żaden sposób obcy.

Аркона / Arkona – Купала и Кострома / Kupała i Kostroma

Pierwszy tutaj utwór metalowy pochodzi z albumu От Сердца К Небу (Od serca ku niebu). Kupała i Kostroma to domniemane bóstwa; Kostroma ma być boginią personifikującą wiosnę i płodność.Teraz zaś coś lżejszego:

Magda Przychodzka – Woda i ogień

W tym przypadku nie można przypasować utworu do albumu. Magda Przychodzka to wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów, a także producentka. Założycielka słowiańskiego zespołu Derwana.Skoro było lżej, to teraz znów trochę mocniejsze uderzenie:

Eier – Sobótka

Utwór z płyty Eier z roku 2011. To debiutancka płyta grupy. Sobótka zaś to jedyna piosenka polecana przeze mnie drugi raz. Wybrałam ją znowu – świetnie nadaje się do pokazania, jak duże możliwości mają muzycy nawiązujący do słowiańskiej kultury. Rozrzut od ciężkiego metalu do disco (jak Snowid) to jest coś.Pewnie nie każdy lubi ciężkie brzmienia, więc uwzględniłam coś lżejszego. Elektronicznie o przesileniach:

Rod – Przesilenia

Utwór z albumu Chmurniki z roku 2014. Twórcy na swoim kanale na YT opisali swoją muzykę jako połączenie energetycznych beatów z niepokojącymi syntezatorami, wspartych precyzyjnie prowadzoną gitarą basową i tajemniczym brzmieniem instrumentów piszczałkowych, które współgra z żywymi, pulsującymi filmami i wizualizacjami. Z tego tła wyrasta opowieść, czerpiąca garściami ze słowiańskich wyobrażeń i popkultury, baśń o przemianach.

...................................................................................................

Słuchając muzyki, wspomnijcie, kim jesteśmy i nie zapomnijcie o tym, kto pisał dla nas ten tekst i przygotował nam tak wspaniałe zestawienie tematyczne. Po więcej wystarczy zajrzeć na bloga Sławomiry. Linki zamieszczam poniżej:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz