niedziela, 12 lutego 2017

Czy płaski dach uchroni przed wichurem?

     Sam mam takie przekonanie od wielu lat, że płaski dach w kontakcie z wiatrem bardzo silnym, porywającym wszelkie serca do góry, może się sprawdzić jako dość pewna twierdza, która uchroni nas bezdyskusyjnie. 

    Tenże silny wiatr w słowiańskich wierzeniach zwany był między innymi wichurem, . Był to demon powietrzny, któremu nie chodziło o nic więcej, jak tylko o powodowanie wielkich szkód i zabranie do piekła kolejnych grzesznych dusz.

   
      Niestety według wierzeń dawnych Słowian, wichur zabijał tylko takie ofiary, które miał dla siebie przeznaczone. Jawił się jako silny wiatr, trąba powietrzna, niszcząca obejście gospodarcze, drzewa, okiennice, zrywający dachy, walący domy. Potrafił w swym gniewie porywać ludzi, którym taki los wyznaczono. 
     Postać wichura w dawnej Polsce utożsamiano z wisielcami. Wierzono, że to właśnie dusze wisielców sprowadzają długotrwałe i intensywne wiatry na okoliczne domostwa. Wichura wyobrażano sobie przeważnie jako mężczyznę ubranego na czarno, w czarnym tużurku, codziennym stroju używanym głównie przez ówczesnych na przykład lekarzy, w kapeluszu na głowie. Postać tegoż twora miała mieć oczy zawsze otwarte i długi kark. Wiadomo od czego ten kark się wydłużał, prawda? 

    Zdarzało się, że widywano sylwetkę wichura w ubraniu wisielca, takim, w jakim się powiesił. Czasem interpretowano zjawisko napotkania czarnego prześcieradła, konia i psa podczas wiatru jako zdarzenie z wichurem. Nie był to miły gość o pięknej aparycji. W większości przypadków był on niewidzialny i bez żadnej postaci. 
      Dopatrywano się przyczyn silnych wiatrów w tym, że na przykład wieje, bo wiatr musi wyhuśtać dobrze wisielca albo wytańczyć pannę z diabłem, która za życia zbyt dużo tańczyła, a teraz musi swoje wycierpieć. Twierdzono również, że diabeł podczas wiatru ma wesele i w wirowym tańcu sprowadza na ziemię swoich sługusów po ofiarę, duszę człowieka zabitego wichrem, jako prezent dla mrocznego pana młodego.
     Może w ramach czysto prewencyjnych warto zastanowić się nad płaskim dachem domu? Płaski dach jest trudniejszy do poderwania, więc może uchroni mieszkanie przed szkodą wichura? Pewnie nijak się to ma do przeznaczenia. Wichur, jeśli nie zabierze dachu, to może człowieka porwać z pola, albo owiać przy otwartym oknie i sprowadzić na niego okropne choroby, takie, jak przewianie, obłęd, zawroty i bóle głowy, różne obrzydliwe wyrzuty skórne, zapalenia ucha i gardła, w konsekwencji często śmierć. Gdy wspomniany wyżej pan młody wybrał sobie ofiarę, to taniec śmierci trwał do czasu powalenia tzw. prezentu. Niestety los pisany ludziom według dawnych Słowian nie zmieniał się samoistnie. Nadany był odgórnie, bezapelacyjnie i konsekwentnie, bez znaczenia, pod jakim dachem się człowieczku ukryłeś...

2 komentarze:

  1. Trochę przerażający artykuł ;/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda, że tak daleko ode mnie jesteś. Mimo to mam kilka pytań. Mógłbyś linka podesłać do maila? Promocja dla ciebie, wiedza dla mnie.

      Usuń